Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / O ŠKOLE / Úspěchy studentů a školy

Česká opět ve Fokusu Václava Moravce!

V úterý 7. září 2021 se zúčastnilo téměř padesát studentů Gymnázia Česká živého vysílání Fokusu Václava Moravce. Přímý přenos byl vysílán z nádherných prostor Valdštejnského paláce. Tématem dalšího dílu Fokusu VM byly úvahy nad svobodou, demokracií, totalitou, populismem a manipulací lidí.

Díky milému pozvání ČT do tohoto pořadu mohli naši studenti tentokrát přispět také svými natočenými prázdninovými příspěvky, ale i nahlédnout do jedinečné filmařské kuchyně, a sledovat tak přípravu tohoto prestižního pořadu. Pozorovali jsme např., jak probíhá zvuková zkouška, komunikace moderátora s hosty pořadu a jak jsou vyplňovány menší pauzy během natáčení, kdy diváci sledují různé animace. V ten okamžik pan Moravec hovoří s hosty, ale i s publikem, informuje všechny o tom, co bude následovat, a navíc stíhá svými vtipnými a odlehčujícími komentáři zpříjemňovat celkovou atmosféru.

Po skončení pořadu jsme měli možnost osobně pohovořit s některými z hostů a také se samotným moderátorem Václavem Moravcem, na němž nebyly znát žádné známky únavy, ale naopak byl otevřený pro diskusi a ochotně odpovídal na naše otázky, nešetřil laskavým humorem a neutuchajícím optimismem. Proto účast v tomto výjimečném pořadu nám i navzdory mnoha koronavirovým nařízením a omezením příjemně zpestřila začátek školního roku. A rovněž pro pedagogy to bylo nevšední ozvláštnění prvních školních dnů, neboť v ten den někteří absolvovali dozory v tomto pořadí: podkroví, přízemí a šatny školy, nakonec Senát ČR ve Valdštejnském paláci. Neškodilo by popřemýšlet, zda by interiér našeho ústavu včetně šaten nemohl být do budoucna dekorován podobným majestátním způsobem.

Rádi bychom závěrem poděkovali celému štábu Fokusu VM a zejména dr. Moravci, že svými pravidelnými pořady přispívá ke vzdělávání a rozvíjení kritického myšlení naší společnosti. Náš dík patří též paní dramaturgyni Ivě Melíškové za její ochotu a doslova „policejní rychlost“ při dojednávání řady organizačních záležitostí před realizací pořadu.