Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY

Worskhop Kanceláře EP na Jihočeské univerzitě

Na pozvání Kanceláře Evropského parlamentu v Praze se studenti našeho gymnázia zúčastnili dne 7. 2. 2020 workshopů a přednášek na půdě Pedagogické fakulty JU v ČB. Dopoledne se neslo v duchu představování institucí EU, které probíhalo formou přednášek. Později se studenti zapsali do workshopů a měli možnost si fungování EU vyzkoušet v praxi. Část se zúčastnila bloku „Zasedni v Bruselu“, kde hlavním cílem bylo navrhnout a schválit novou legislativu prostřednictvím zasedání Evropské rady, Evropského parlamentu i Evropské komise. Druhá skupina si na vlastní kůži vyzkoušela, jak těžké může být odolávat fake news, dezinformacím a manipulacím ve světě formou únikové hry Fakescape. Naši studenti nejenže hru úspěšně vyřešili, ale dokonce vyhráli první místo, a mohli si tak odnést krásné ceny. Připraven byl také Euro kvíz, kde si každý mohl ověřit své znalosti. Celá návštěva byla zakončena velmi zajímavou besedou s europoslankyněmi Markétou Gregorovou a Radkou Maxovou.

Komentáře zúčastněných studentů:

„Nejdříve jsme měli přednášku o tom, jak vlastně EU funguje, což bylo super, protože si myslím, že ne každý má dostatek potřebných informací, co se EU týče. Poté následovaly workshopy. To bylo spíše pohodové, měli jsme tak čas trochu si vydechnout a zužitkovat informace, které jsme se dozvěděli na přednášce. Pak následoval rozhovor s našimi europoslankyněmi, což byla za mě rozhodně nejzajímavější část dne. Líbilo se mi, že se na mnohém shodly, přestože obě jsou součástí naprosto jiných frakcí a politických stran a zabývají se odlišnou problematikou. Určitě jsem se dozvěděla spoustu nových informací a domů jsem odcházela nadšená.“

„Tento workshop hodnotím velmi kladně, nejvíce mě bavila závěrečná debata s europoslankyněmi a doufám, že ještě někdy něco podobného uvidím.“

„Moc se mi to líbilo. Měli to moc pěkně vymyšlené, jak kvíz formou prezentace, tak i hru. Všichni měli milý přístup, ceny byly super. Naučila jsem se nové věci o EU, docela mě to chytlo a donutilo se o to alespoň trochu víc zajímat.“

„Workshop se mi líbil. Výkladová část byla zajímavá. Věděla většinu odpovědí na otázky kvízu, což mě mile překvapilo. Interaktivní část byla zpracována kreativně.“

Tereza Moravcová, 3. A