Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY

Druhé kolo TalentAkademie je za námi. Za studenty dorazil i Karel Roden, Václav Moravec a Jan Svěrák

Oscarový režisér Jan Svěrák, držitel Českého lva Karen Roden, komentátor České televize Václav Moravec, uznávaný archeolog a egyptolog Miroslav Bárta nebo olympijská vítězka Kateřina Neumannnová. To je jen krátký výčet osobností, které zavítaly do Českých Budějovic v rámci TalentAkademie.

„V Českých Budějovicích už jsem podruhé a jsem nadšen z těch studentů, z jejich otázek, z toho, jak mě nutí přemýšlet a jak oni sami dokáží přemýšlet o světě, který je obklopuje“ uvedl pro Jihočeskou televizi, hlavního mediálního partnera akce, setkání se studenty přední komentátor ČT Václav Moravec. K němu se připojuje i režisér Jan Svěrák. „Je skvělé, když vidí, že jich je se stejným nadání víc. Oni spolu budou v tom kraji vyrůstat a stárnout a vlastně tady se vychovává nová intelektuální infrastruktura.“

Slavnostního zahájení se letos zúčastnila i hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. „Ten program je úžasný, velmi lituji toho, že jsem třeba nemohla být na přednášce pana profesora Bárty. Věřím, že pro naše studenty to musel být úžasný zážitek a díky téhle akci se dostali k něčemu, k čemu by se nikdy v životě nedostali.“

Program letošní jarní TalentAkademie byl opět nesmírně pestrý a atraktivní. Nejnadanější studenti historie absolvovali celou řadu odborných přednášek a workshopů, nechyběla exkurze za kulisy českokrumlovského barokního divadla, na hlubocký zámek či do Státního okresního archivu. Mladí bohemisté, kteří se zajímají o svět médií, měli na programu také exkurze do jihočeských redakcí. Studenti tak poznali zázemí Jihočeské televize, vstoupili do éteru Hitrádia Faktor a v Českobudějovickém deníku vyšel jejich vlastní článek. Přijeli za nimi i novináři působící na celorepublikové zpravodajské úrovni a o práci v časopise a psaní knih jim povyprávěl spisovatel Jan Štifter.

I druhá TalentAkademie se nadmíru vydařila, představila zde na jihu Čech úspěšný koncept podpory nadstavbového vzdělání mladých talentů tak, jak zdárně existuje v zahraničí již přes třicet let.

TalentAkademii spoluorganizovalo naše gymnázium s Nadačním fondem jihočeských nadějí, bez jehož finanční podpory by akci takového rozsahu nebylo možné uskutečnit. A jak účast vnímali naši zástupci, tzn. Markéta Radka Kubalová (6.E), Marek Maňásek (1.A) a Václav Novák (8.E)?

Pro Jihočechy

„Dycky Jižní Čechy!“ - Mgr. Antonín Sekyrka, Talent Akademie, duben 2019

Je důležité, aby se lidé, přemýšliví a šikovní, vraceli do regionu, který je vychoval. Aby se účastnili jeho dalšího rozvoje. Aby ukázali sami sobě a všem ostatním, že pozlátko příležitosti není jen daleko od domova. A aby převzali otěže a pokračovali. V čem? Ve všem, co bude třeba.

Nejde ani tolik o jihočešství jako spíš o možnost, motivaci a myšlenku.

Člověka nepovzbudí slyšet, že je dobrý, tolik, jako to udělá možnost být s někým, koho sám považuje za opravdu dobrého. A ještě více ho motivuje, chová-li se k němu ten někdo mile, vstřícně a vlídně, a hlavně jako k sobě rovnému. Pak už nezbývá než tu myšlenku udržet, hýčkat, přiživovat, rozšířit a změnit v činy.

A tak přišla na scénu již druhá Talent Akademie Jihočeského kraje. Akce následovala zářijový běh zaměřený na fyziku, matematiku, chemii a biologii. Tentokrát však byly ve středu zájmů dějepis a bohemistika se světem médií.

Druhý, třetí a čtvrtý duben patřily tedy třiceti studentům ze čtrnácti jihočeských gymnázií. Sešli se v úžasném zázemí hotelu Budweis, aby byli vtáhnuti a ještě více zaujati pro své nadání. Také mohli získat kontakty a větší povědomí o své budoucí dráze, nebo si vyzkoušet, co obnáší bytí tou skutečnou špičkou a jaké je někoho takového potkat. Celé tři dny byly nabité přednáškami, workshopy a návštěvami muzeí, hradů a zámků, archivů a redakcí médií, jako jsou například Jihočeská Televize, Českobudějovický deník, nebo Hitrádio Faktor. Mezi přednášejícími nechyběly ani osobnosti jako například Karel Roden, Václav Moravec, nebo prof. Miroslav Bárta.

Snad tedy talenti uchopí příležitost za pačesy a ke svému nadání přidají i spoustu dřiny. Přejme jim tedy štěstí, ať najdou cestu zpátky do jihočeské končiny!

Za naše gymnázium byli nominováni Markéta Radka Kubalová, Marek Maňásek a Václav Novák.