Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY / Archiv aktualit

Poezie žije v České

Tento podzim ve třech kolech: skvělých. Kdo tam byl, nelitoval. Akční moderátorky a moderátoři, neostýchaví performeři, tvořiví autoři, neotřelí recitátoři.

První kolo zahájili žáci nižšího gymnázia – 23 dívek a chlapců ze čtyř nejnižších ročníků přišli s texty autorů rozhodně nevybraných nahodile – Hrabě, Gellner, Suchý, Neruda, Seifert, Šrámek i Werich, Dante, Vysockij, Ferlinghetti.

Své vlastní texty obhajovali i dva mladí autoři – jednoho už dobře známe, však se také lehce dostal až do finále, druhý byl znám víc jako recitátor, ale svým textem rozhodně zaujal obě poroty: Ondra Kozák (3E) a Daniel Fořt (4E).

Hodnotit recitátory a vybrat pár nejlepších k postupu do finále nebylo vůbec snadné – u žádného jsme se nenudili, každý přinesl něco osobitého, všichni krásně artikulovali. Ale dvě jména se objevila u obou porot – malá Ema Doskočilová uchvátila všechny nejen přirozeným projevem, ale i nevídaným výběrem. Alžběta Čížková, také z primy, zrovna tak, s autorem oblíbeným zvláště u starších studentů si poradila hravě a působivě.

I moderátorky, Veronika a Klára ze sekundy, byly velmi inovativní a vnesly do průhěhu dopoledne v čítárně poznávačku z botaniky i ze zoologie: podzimní listí zajistilo losování, delfín, veverka, medvěd a jiní pohyb a vtip. Posuďte z fotogalerie sami, jak se s úkoly vyrovnali recitátoři!

Jolana a Míša, obě z tercie, nejen uváděly druhou část dopoledne, ale také úspěšně čarovaly z klobouku – a nebýt Daniela Fořta a Honzy Broma z kvarty, všechna místa by si odnesli recitátoři z tercie – však je dobře známe: Adam Trávníček a Kryštof Folbrecht jsou jasnou zárukou povedené a inteligentní taškařice. Stejně tak i Matyáš Havelka, ale tentokrát notně překvapil.  Vavříny od poroty si letos odnesla Jolana Placerová – a nejenom v tomto kole …