Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY / Školní rok 2023 - 2024

Česká má talent – dvojnásobný!

Na našem gymnáziu je nemálo studentů, kteří vynikají v jednom či více oborech. Každodenně se potkáváme s těmi, jejichž nadání nás inspiruje a podněcuje k vlastnímu úsilí. Schopnost odpovídat na všechny výzvy, které přijdou do cesty, rychle, efektivně a snadno – to je nadání, které se univerzálně hodí. Nadání, které by si snad každý přál.

To své mají potvrzené Matěj Kmínek ze 4. E a Lukáš Blecha z 3. E: konkrétně umístěním v anketě Talent Jihočeského kraje, kde Matěj získal 3. místo v kategorii technická a Lukáš 1. místo v kategorii všestranná.

A co o nich blíže víme?

Již od prvního ročníku se Matěj projevuje jako velice zvídavý a nadaný žák se zájmem o téměř všechny školní předměty. Nejvíce však vyniká v technických předmětech a svými znalostmi předčí i o několik let starší žáky. Nejen velice vysoké IQ, díky kterému je členem Mensy ČR, ale i píle, schopnost pracovat v týmu a abnormální zájem o technické obory, mu umožnily se v roce 2023 umístit na předních příčkách těchto soutěží:

Talent pro firmy 2023 – 3. místo
Matematicko-fyzikální soutěž Náboj Junior - 1. místo
Matematická olympiáda – OK - 1.-3. místo
Matematický klokan - 3. místo
Matematická soutěž Pangea – 2. místo
Za největší úspěch můžeme bezesporu považovat 3. místo v ČR v Logické olympiádě. Díky tomu se stal nejlepším Jihočechem v této soutěži.

Lukáš prokazuje svůj talent zejména na poli biologie, kde je jeho koníčkem botanika. Má značné nadání nejen pro český jazyk (recitace, literární soutěže), ale i jazyk německý a anglický (viz výsledky z Táborské Eurolyry - 1. místo v NJ a 1. místo v AJ).
Nezaostává ani v technických předmětech kde se mu povedl velmi pěkný výsledek ve školním kole Pythagoriády - 8. kategorie: 3. místo; účast v soutěži Náboj Junior).
V neposlední řadě by stál za zmínku jeho hudební talent: hra na klavír a členství v pěveckém sboru. Lukáš vystupuje v rámci koncertů, ale i společenských akcí (Sportovec Jihočeského kraje, pro rozhlas: POST BELLUM – Příběhy našich sousedů).
Ve volném čase hraje divadlo v rámci spolku "Uřvaný kachničky", jemuž se podařilo zabodovat na Bechyňském jaru. Věnuje se atletice za SK Čtyři Dvory a je oblíbeným členem přírodovědného kroužku JČU.

Snad vás úspěch obou těchto studentů gymnázia Česká bude těšit a inspirovat.
O umístění v této anketě rozhoduje aktivita za celý kalendářní rok, a tak možná, pokud v něm váš talent dostatečně zazáří, čeká pozice v r. 2024 právě na vás.

Text: V. Štoudková, Z. Řezníčková

Foto: Web DDM