Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY / Školní rok 2023 - 2024

Proti lži postavit pravdu!

Ve středu 22. listopadu 2023 se v rámci TalentAkademie zúčastnilo téměř sto studentů ze sedmi jihočeských gymnázií mimořádně zajímavé besedy s ředitelem BIS generálem Ing. Michalem Koudelkou. Po vřelém přivítání pana generála hejtmanem Martinem Kubou v sále Zastupitelstva JK nám pan Koudelka vysvětlil fungování BIS a její úkoly.

Poté se věnoval charakteristice různých teroristických skupin, dvěma současným útočným válkám a jakým způsobem jsou během nich používány dezinformace k masáži civilního obyvatelstva. Dotkl se i vrbětické kauzy, aktivního působení ruských a jiných dezinformačních kanálů u nás s cílem vyvolávat nespokojenost, strach či pocity nejistoty, a tak ohrozit demokratické instituce, čímž následně vzniká živná půda pro různé extremistické skupiny. Připomněl také nebezpečí kyberútoků a vybrané úspěchy BIS při odvracení ekonomických či bezpečnostních škod nebývalého rozsahu, které hrozily některým našim firmám, úřadům či institucím. Na modelových případech nám dále demonstroval, jak nenápadně může začít spolupráce určitých osob se zahraničními tajnými službami, zvláště když se stanou lehce vydíratelné. Nezapomněl ani na návod, jak se bránit dezinformačním vlivům ve veřejném prostoru. Pro dezinformátory je totiž nejnebezpečnější vzdělaný cíl. Proto kladl důraz na mediální gramotnost, vzdělávání v moderní historii a posilování víry v instituce státu. A to se daří uskutečňovat zejména ve Finsku. Z toho důvodu vykazuje právě tato země vysokou odolnost vůči lživým zprávám. Kromě toho je nutné vždy proti lži stavět pravdu, a to rychle, srozumitelně a přesvědčivě.

Druhá část besedy byla věnována široké paletě dotazů. Některé se nepodařilo zodpovědět během vymezeného času, proto pan generál Koudelka ochotně diskutoval se studenty i po skončení besedy.

Na samý závěr bychom rádi vyslovili panu řediteli Koudelkovi veliké poděkování za nevšední zprostředkování bezpečnostní problematiky.

V neposlední řadě děkujeme jemu a jeho zaměstnancům za jejich nasazení v náročné práci pro občany České republiky a zároveň věříme, že je snad již nevratnou minulostí doba, kdy zaměstnanci BIS a jejich ředitel museli řadu let trpělivě snášet neoprávněné urážky a znevažování jejich práce ze strany nesoudných jedinců.

FotogaleriePřeskočit fotogalerii