Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY / Školní rok 2022 - 2023

Dezinformace v dobách války

V úterý 6. prosince 2022 se skupina studentů SVS z Gymnázia Česká zúčastnila v prostorách Českého rozhlasu České Budějovice besedy zaměřené na dezinformace, které jsou používány v dobách válek, ale i na ty, které zažíváme dnes a denně v rámci mediální masáže. Od samého počátku jsme byli svědky strhujícího vyprávění českého kriminalisty, emeritního policejního rady a vyšetřovatele Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Vladimíra Dzura. Ten se s námi podělil o zkušenosti a poznatky nabytými v průběhu pátrání po utajených masových hrobech na Balkáně, dále jak probíhalo vyšetřování místních strůjců zločinů genocidy či jaké formy dezinformací byly zde používány, a jak se právě ony staly spouštěčem pro vraždění mnoha nevinných lidí.

V druhé části besedy se ujala slova doktorandka politologie Univerzity Palackého v Olomouci Veronika Krátka Špalková. Ta nás seznámila se zajímavostmi týkajícími se dezinformátorů a jejich praktik. Dozvěděli jsme se kupříkladu, jakým způsobem prezentují své nepravdivé zprávy dezinformační weby, jakého písma, designu, barev nebo klíčových slov ve svých názvech používají, jak systematicky pracují na roztříštění informačního prostoru vytvářením a průběžným pozměňováním mnoha příběhů, jak velkým nebezpečím je šíření některých virálních videí, kterými kanály se v ČR dezinformace nejčastěji šíří, jaké skupiny jsou jimi nejvíce ohroženy apod. Přednášející se též dotkla negativního vlivu dezinformací v současnosti, tedy v době ruské agrese na Ukrajině. Původ vybraných dezinformací a jejich zhoubné působení na společnost demonstrovala na konkrétních příkladech.

Následně pokračoval opět pan Dzuro. Na konci besedy zařadil i soutěž na postřeh, do které byli zapojeni dobrovolníci. Nejlepších výsledků dosáhla naše studentka Karolína Gladišová. Jako odměnu si odnesla jednu z knih Vladimíra Dzura. Po skončení besedy byl prostor také pro zodpovězení řady dotazů z publika.

Závěrem bychom rádi vyslovili velké poděkování pořadatelům (Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty, Eurocentrum v ČB aj.) za uskutečnění této nesmírně obohacující besedy a za setkání s mimořádnými osobnostmi, kterým není lhostejné, zda jsou občané v mediálním prostou obelháváni a manipulování, a které svou neutuchající činností a svým morálním kreditem dlouhodobě dělají dobré jméno naší zemi v zahraničí.